loader image

2024 yılı aidatınızı hemen ödeyin

GSÜMED Burs Programı

Değerli Destekçilerimiz, Değerli Mezunlarımız,

Sizlerin desteğiyle 2018 yılında başlattığımız burs programımızla her yıl, daha fazla öğrencinin hayatına dokunmaya devam ediyoruz. 2022-2023 öğretim yılında, 1,5 Milyon TL’yi aşan burs fonumuz sayesinde yaklaşık 400 öğrencimize ulaştık. 

Genel burs fonumuzun yanı sıra öğrenci arkadaşlarımızın yemek ve bilgisayar gibi çeşitli ihtiyaçarlına yönelik desteklerde bulunduk. 2023 Şubat ayında ülkemizde yaşanan deprem felaketinden etkilenen 42 öğrenciye deprem bursu ve yaklaşık 30 öğrenciye konaklama desteği sağladık. 

Diğer yandan derneğimizin kurucularından merhum değerli hocamız Prof. Dr. Duygun Yarsuvat ile, geçmişte kaybettiğimiz mezunlarımızdan Faruk Baştürk, Enis Durna, Mehmet Onultan ve Batuhan Burçin Kaban’ın anısını, onların adına yürüttüğümüz birer burs fonu ile yaşatmaya devam ediyoruz.

Yıllardır süregelen şeffaf ve adil seçim yapma anlayışımıza uygun şekilde; bursiyerlerimizin tamamını, maddi durumlarını gösterir belgelerini tek tek kontrol ederek ve yüz yüze görüşmeler yaparak belirliyoruz. Seçimlerde; okula ve öğrenim hayatına bağlılığın yanında, Galatasaray Eğitim Kurumlarının genel hedeflerinden olan cumhuriyet değerlerine bağlılığı da dikkate almaktayız. Burs Programımız, İstanbul Valiliği’nden aldığımız yardım toplama izni ile yürütülmektedir.

Bunlara ek olarak, Türkiye’nin önde gelen sivil toplum örgütleriyle de iş birliği anlaşmaları yaparak etki alanımızı büyütmeye devam ediyoruz. 2023 yılında Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) ile yaptığımız anlaşma kapsamında; TEV çatısı altındaki GSÜMED Burs Fonu’na yapılacak bağışlarla burs desteği alacak GSÜ’lü öğrenci sayısına eşit sayıda öğrenciye, TEV’den kontenjan ayrılacak. Bu burs fonuna yapacağınız bağış tutarından yararlanacak GSÜ öğrencisi kadar daha öğrenciye, TEV de ayrıca kendi havuzundan burs verecek.

Amacımız, tek bir öğrencimizin bile eğitiminin maddi imkansızlıklar nedeniyle aksamamasıdır. Burs imkanını sınırlı sayıda öğrencimize sağlasak da, bunun, tüm Galatasaray Üniversitesi öğrencileri genelinde bir maddi güvenlik ve desteklenme duygusu oluşturmasını umuyoruz.

Herhangi bir ideolojik veya grupsal aidiyet dayatmasına maruz kalmaksızın, özgür fikirli ve özgür vicdanlı bireylerin yetişmesine katkı sağlamak adına, sizleri de burs programımıza katkı yapmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

Galatasaray Üniversitesi Mezunlar Derneği

Burs Komitesi | [email protected]

Sıkça Sorulan Sorular

2018 yılında başlattığımız Burs Programımız beşinci yılında, yıllık yaklaşık 1.568.211 TL’lik büyüklüğe ulaştı. Bu tutarı desteklerinizle her geçen yıl artırmayı hedefliyoruz.

2023-2024 öğretim yılında, “Cumhuriyet’in 100. yılında 100 öğrenciye burs” hedefiyle yola çıktık. Bu kapsamda 40 bursiyerimize 9 ay boyunca aylık 2.500 TL, 60 öğrenciye 1.500 TL ödeme yapacağız. Bu tutar her sene enflasyon, KYK Bursu tutarındaki artış gibi göstergeler dikkate alınarak yeniden belirlenmektedir.

GSÜMED Bursu, bir ihtiyaç bursu olup, kıstasları şunlardır:

  • İhtiyaç sahibi olmak
  • Başarı durumu
  • Okula devam
  • Cumhuriyet değerlerine bağlılık.

Burs Komitemiz, başvurucularla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirmekte, başvurucuların maddi durumlarını gösterir belgeleri incelemekte ve seçimi buna göre yapmaktadır.

Hayır. Ancak bursiyerler, bağlayıcı olmayan bir “vicdani yükümlülük belgesi” imzalayarak, ileride imkanları olursa bursa katkı yapma sözü veriyorlar.

Burs programımızı, her öğretim yılı başında mümkün olduğunca tüm GSÜ öğrencilerine ulaşmayı hedefleyerek çeşitli yollarla duyuruyoruz.

Bu duyurular şu şekillerde yapılıyor:

  • İnternet sitemizde duyuruyu yayınlıyoruz.
  • GSÜ Öğrenci İşleri, tüm öğrencilere e-posta ile duyuruyor.
  • Okula afişler asıyoruz.
  • Sosyal medya hesaplarımızda yayınlıyoruz.
  • Öğrenci kulüpleri ile iletişime geçerek kendi iletişim ağlarında paylaşmalarını talep ediyoruz.

Banka havalesi veya kredi kartı ile, tek seferlik veya sürekli bağış yapabilirsiniz. Bağış yöntemleri hakkında detaylar için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: gsumed.org/burs-programi/burs-fonlarimiz

Her kuruş önemli!

Tek seferlik veya düzenli bağış yapabilirsiniz.

Bir yönlendirme isterseniz, 2023-2024 öğretim yılında bir öğrencinin bir yıllık bursunun 22.500 TL, bir aylık bursunun 2.500 TL olduğunu aklınızda bulundurabilirsiniz.

Bu yıl vereceğimiz “Tam (Üç Öğün) Yemek Bursu”nun öğrenci başına yıllık maliyeti yaklaşık 7.920 TL, “Öğlen Yemeği Bursu”nun öğrenci başına yıllık maliyeti yaklaşık 2.673 TL olacaktır.

Haberler ve Duyurular

0

Yükseköğrenim Bursu

0

Yemek Bursu

0

Deprem Bursu

0

Fon Büyüklüğü (2022-2023)